Προπονητής Αθλημάτων

Πληροφορίες Ειδικότητας

Ο Διπλωματούχος   της   ειδικότητας   «Προπονητής   Αθλημάτων»   των   ΙΕΚ   έχει   πιστοποιήσει   τις απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες  ώστε να είναι σε θέση να αξιολογεί το αρχικό επίπεδο φυσικής κατάστασης και τεχνικής-τακτικής κατάρτισης, να θέτει εφικτούς στόχους και να χρησιμοποιεί τα κατάλληλα μέσα-μεθόδους για να τους επιτύχει 유리구슬 안무 다운로드. Συνεργάζεται με τις άλλες ειδικότητες που ασχολούνται με τον τομέα της φυσικής δραστηριότητας-άθλησης του ανθρώπου, όπως ο Ιατρός/Αθλίατρος, ο Φυσιοθεραπευτής, ο Αθλητικός Ψυχολόγος, ο Διατροφολόγος, ο Γυμναστής κ.ά Java http file download. συγκεντρώνει όλα τα δεδομένα, τα προσαρμόζει ανάλογα στο άτομο ή την ομάδα και τελικά εκπονεί και εφαρμόζει το κατάλληλο πρόγραμμα gos 다운로드.

Τομείς απασχόλησης

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας «Προπονητής Αθλημάτων»μπορούν να εργαστούν στα εξής πεδία:

Αθλητικοί Σύλλογοι (παιδικά, εφηβικά, ανδρικά και γυναικεία τμήματα)

Ερασιτεχνικές αθλητικές ομάδες

Επαγγελματικές αθλητικές ομάδες

Αθλητικοί φορείς

Δημοτικά ή κοινοτικά και ιδιωτικά Γυμναστήρια

Δημοτικά ή κοινοτικά στάδια

Αθλητικές επιχειρήσεις του ευρύτερου δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα Mobile Black Desert Download.

Σχολεία

Καλοκαιρινά camps

Ιδιωτικά Εργομετρικά Κέντρα (Επίβλεψη & Εργομετρικός Έλεγχος ομάδων και ατόμων)

Επαγγελματικά προσόντα

Ο προπονητής θα πρέπει να είναι  ειδικός στο άθλημα που διδάσκει Samsung Fire Direct. Ειδικότερα, θα πρέπει:

-Να έχει βαθιά γνώση τεχνικών και τακτικών του αθλήματος Shutterstock free download.

-Να γνωρίζει λειτουργίες της αύξησης και της ανάπτυξης των σωματικών και ψυχικών δυνατοτήτων, των μηχανισμών του σώματος, της κόπωσης και της ανάπαυσης καθώς και των μεθόδων μηχανικής ανάλυσης, του αθλήματος της ειδικότητάς του n Store download.

-Να γνωρίζει αρχές εφαρμοσμένης ανατομίας, φυσιολογίας της άσκησης και της κινησιολογίας 런치의 여왕 다운로드. Να έχει μεταδοτικότητα και να εφαρμόζει τις αρχές της κοινωνικής ψυχολογίας. Να έχει ήθος και αθλητικό πνεύμα ώστε να είναι υπόδειγμα για τους αθλητές του sound go mp3.

– Να μπορεί να ασκήσει επιρροή, με την κατάλληλη ψυχολογική διαπαιδαγώγηση των αθλητών, με τη

Επαγγελματικά καθήκοντα

Τα επαγγελματικά καθήκοντα του αποφοίτου της ειδικότητας είναι τα ακόλουθα:

Ετήσιος προγραμματισμός

−   Εκπαιδευτικός προγραμματισμός (τεχνικές και κανονισμοί αθλήματος, ομαδική συνεργασία, αθλητική συμπεριφορά)

−   Αγωνιστικός προγραμματισμός (οργάνωση/επιλογή αθλητικών δραστηριοτήτων)

Σχεδιασμός προπονητικών μονάδων

−   Προθέρμανση (ασκήσεις διατατικές, αεροβικές και μυϊκής προσαρμογής)

−   Κυρίως προπόνηση (τεχνικές/τακτικές του αθλήματος, διατήρηση φυσικής κατάστασης)

−   Αποθεραπεία (ασκήσεις διατατικές, αεροβικές και μυϊκής προσαρμογής)

Αγωνιστική εκπαίδευση

−   Κανονισμοί αθλήματος (κανονισμοί διαιτησίας, αθλητική συμπεριφορά)